צבעים בעיצוב גרפי

צבע, הוא אחד הדברים הכי חשובים בתחום העיצוב הגרפי. בין אם מדובר על עיצוב אתרים, עיצוב לוגו, עיצוב לרשתות חברתיות, עיצוב לדיגיטל ואספקטים אחרים בעולם העיצוב הגרפי.

תוכן עניינים

פלטת צבעים - עיצוב גרפי

צבע יכול לעורר רגשות, מבלי לעשות שימוש במילים. שימוש נכון בצבע, יכול לייעל את בניית המוצר. כיצד נדע אילו צבעים הולכים ביחד ומה מהם יעשיר את המותג שלנו? ובכן, טוב שיש את תורת הצבע, בתחום העיצוב הגרפי.

הצבע בעיצוב גרפי, צבעוניות ופלטת צבעים בעיצוב

תורת הצבע מסבירה כיצד להשתמש בצבעים, במהלך עיצוב גרפי, או בשמה המקצועי: פלטת צבעים לעיצוב גרפי. לא רק אמנים משתמשים בתאוריית הצבעים, גם משווקים, ובעלי עסקים. למעשה, כמעט כל אחד מאיתנו. בין אם אנחנו רוצים לקנות חולצה חדשה, או להתאים חולצה למכנסיים, או לבדוק איזה שעון הולך עם משקפי השמש – אנחנו מתאימים צבעים, ובודקים איזה מסר אנחנו רוצים להעביר, לגבי המותג "שלנו" (המראה החיצוני שלנו). ובכן, תיאוריית הצבע מסייעת לנו בזה, בצורה מדעית.

היתרון המשמעותי של צבע, הוא יכולתו לעורר רגשות. כמובן, אין לחשוב שצבע מביא לכדי תגובה או פעולה, כי לאנשים תמיד יש אפשרות לקחת אחריות על התגובות והפעולות שלהם. ועם זאת, התגובה הראשונית שצבע עושה, היא לא בהכרח בשליטתם. מדובר בתקשורת עמוקה, שלא מצריכה מילים. לכל צבע יש את הפרשנויות שלו, וכל אחד יכול לראות בו משהו אחר. 

ממה מורכבים הצבעים - גוונים של הצבעים - RGB VS CMYK

RGB_VS_CMYK_גוונים-וסוגים-של-צבעים

RGB ו- CMYK הם סטנדרטים בין כל מערכות הצבע, אבל מה באמת אתם יודעים עליהם?

שני המודלים האלה משרתים מטרות ספציפיות ויש להם הבדלים מהותיים שצריך להבין, בין אם אתם יוצרים עיצוב, מקבלים אחד או סתם סקרנים. הפוסט הצבעוני הזה מסביר את ההבדלים האלה במונחים פשוטים ונותן לך כמה טיפים לשימוש בהם.

מודלים צבעוניים, פרופילים, מערכות, רווחים או מצבים?
חלק מהמונחים האלה משמשים לסירוגין, אז כדי לעזור להבהיר קצת בלבול, הנה ההגדרות הבסיסיות של מה שהם מתכוונים.

מודל צבע – התיאוריה ועקרונות היסוד המגדירים מערכת צבעים.
מערכת צבעים – כיצד מודל הצבעים מתפקד בפועל. איך זה עובד.
מרחב צבעים – מכלול הצבעים שניתן לייצר על ידי מערכת צבעים.
מצב צבע – עיצוב של מסמך כדי לדבוק במערכת צבעים מסוימת.
תהליך צבע – בדרך כלל מתייחס לתהליך ההדפסה או התצוגה של תמונות.
מה ההבדל בין RGB ל- CMYK?
ההבדל החשוב ביותר במצבי צבע אלה הוא ש- RGB מיועד לתצוגה במסכים אלקטרוניים (מחשבים, טלוויזיות, מצלמות, טלפונים חכמים וכו '), בעוד ש- CMYK מיועד להדפסה (מגזינים, תצלומים, אריזות מוצרים, ישירות לבגד וכו '). RGB כולל סולם צבעים רחב יותר (טווח צבעים) מאשר CMYK.

מהו RGB?

RGB מייצג אדום, ירוק, כחול והוא מצב הצבע עבור מסכי מחשב, טלוויזיות, טלפונים חכמים ועוד. RGB כולל סולם צבעים רחב יותר (טווח צבעים) מאשר CMYK וכולל צבעים בהירים, רוויים ופלורסנטיים. בסופו של דבר יש להמיר את כל תמונות ה-RGB ל-CMYK+ כדי להדפיס אותן.

RGB היא מערכת צבעים משלימה המשתמשת באור הנפלט ממסך או מהקרנה. זה מתחיל עם בסיס של שחור טהור כאשר יש אפס אור, ומייצר לבן טהור כאשר כל הצבעים משולבים במלוא העוצמה. לכל צבע יש רמת בהירות שנעה בין 0 ל-255.

אורות התיאטרון פועלים על אותו עיקרון. אם תצביעו על אורות בצבעי אדום, ירוק וכחול באותה נקודה, תקבלו משהו קרוב ללבן. אם תסובבו גלגל צבעים מהר מאוד, תראו גם לבן.

על מסך מחשב, לכל אחד ממיליוני הפיקסלים יש שלוש חלוקות משנה, המוארות בצבעים אדום, ירוק וכחול בדרגות שונות, אשר משתלבות ליצירת מגוון רחב של צבעים שהעיניים שלנו יכולות לזהות ממרחק רגיל.

 

מתי להשתמש ב- RGB

אם אתה יוצר עיצוב הדפסה, החוכמה הנפוצה היא לעבוד ב- CMYK כדי למנוע שינוי צבע כאשר הוא עובר להדפסה או להמיר אותו לפני השליחה. עם טכנולוגיית ההדפסה המודרנית, זו כבר לא בעיה. רוב המדפסות המסחריות לא רק מקבלות קבצי RGB אלא גם מעדיפות אותם.

אם אתה יוצר עיצוב שייראה רק על מסך אלקטרוני, עליך לעבוד ב- RGB. זה יאפשר לך לגשת למגוון המלא של צבעים בהירים שדגם זה יכול להשיג. ואחרי הכל, CMYK במחשב הוא רק קירוב של מודל הצבע – המוצג ב- RGB.

 

כיצד להשתמש ב- RGB

כל צבע של RGB מקבל ערך של 0 (הכי פחות רווי) עד 255 (הרווי ביותר), מה שהופך בסך הכל מעל 16 מיליון צבעים שניתן לייצג במרחב הצבעים. ב-Photoshop ובתוכנות אחרות לעריכת תמונות, ניתן להגדיר ערכים אלה, או לבחור תחילה את הצבע ולרשום את המספרים. יתרה מכך, שמרו אותה כדוגמית צבע.

הצבע האדום – R

אדום הוא צבע חם. האדום יכול לעורר תשוקה, אהבה ואפילו רגשות מאוד "הישרדותיים". ניתן להשתמש בו כאשר רוצים לשוות איכויות של עוצמה, כוח, אנרגיה, התלהבות וכן הלאה. אדום הוא גם צבע של "שים לב, יש כאן משהו חשוב / מסוכן". יש שימליצו לעשות שימוש מעודן באדום, שימוש מחושב. זאת עקב העוצמה והכוח הטמון בו, או לפחות הרגשות והתחושות שאנשים יכולים לחוות כשהם מסתכלים עליו.

הצבע הירוק – G

ירוק, הקשור לטבע ולחיוביות, יכול לעורר תחושות של הרמוניה, צמיחה, ביטחון והצלחה. זה גם צבע מרגיע שגורם לאנשים להרגיש בטוחים ונוחים. ירוק הוא אחד הצבעים הפופולריים ביותר, והוא בחירה בטוחה כצבע היסוד של העיצוב שלכם.

הצבע הכחול  -B

כחול עדין יכול להיות מרגיע. כחול בהיר יכול להיות מרענן ואף מלא אנרגיה. כחול כהה, יכול להתאים לעיצוביים תעשייתיים ולשדר "אמינות / יציבות / עמידות". ובקיצור, זה משנה איזה גוון בוחרים בעולם הכחולים.

מהו CMYK?

CMYK הוא תהליך צבע המשמש להדפסה, במיוחד עבור תמונות מציאותיות פוטו ואלה עם הרבה צבעים. צבעי הדפוס שקופים למחצה ומתמזגים זה בזה כדי ליצור מגוון צבעים. הוא מבוסס על מודל CMY שבו ציאן, מג'נטה וצהוב הם הפריימריז.

מודל CMY דומה לתורת הצבעים הבסיסית שרוב האנשים למדו בבית הספר, ומבוסס על אותם עקרונות שאמנים משתמשים בהם בעת ערבוב צבעים עם צבע. אם אתה זוכר את גלגל הצבעים, הצבעים המשניים והשלישוניים, יש לך יתרון בהבנת CMYK.

בעולם ההדפסה, CMYK ידוע גם בשם "תהליך 4 צבעים". בגלל השקיפות של צבעי הדפוס, השילוב המלא של C+M+Y אינו כהה מספיק, דיו שחור משמש לצבע הרביעי, המיוצג על-ידי K.

כיצד להשתמש ב- CMYK

אם אתם משתמשים ב-Adobe Illustrator, ברירת המחדל של הקבצים החדשים תהיה CMYK, כך שכבר תהיה בשטח זה. InDesign פועל ללא תלות במצבי צבע. ברירת המחדל של Adobe Photoshop היא RGB, לכן התחל במעבר ל-CMYK תחת מצב > תמונה לפני יצירת העיצוב. כך אף אחד מהצבעים שתבחר לא ישתנה בעת ההדפסה.

 

כיצד פועל CMYK?

CMYK ידועה בשחזור תמונות מצולמות ופוטו-ריאליסטיות. תמונות מסוג זה כוללות מיזוגים עדינים, מעברי צבע ופרטים. אז איך CMYK עושה את זה עם 4 צבעים בלבד? כאן נכנסים לתמונה חצאי הגוונים !.!.!.
חצאי גוונים הם בעצם רק נקודות זעירות שיוצרות אשליה אופטית. אם תסתכלו מקרוב על כל מגזין או פריט מודפס (כמו זכוכית מגדלת מקרוב) תראו את דפוסי המחצית.

דית'ר היא צורה שונה של חצאי גוונים המשתמשת בנקודות זעירות באותו גודל בתבנית אקראית (המכונה גם אפנון תדרים) למראה טבעי של צליל רציף. מערכות הדפסה מתקדמות יותר מאמצות פורמט זה. מכונות ה-DTG שלנו משתמשות ב-dither להדפסה מפורטת ומדויקת יותר, במיוחד עם צילומים.

בעזרת פקדים אלה (שנמצאים ברוב תוכנות העיצוב הגרפי או עריכת התמונות) תוכלו למצוא בקלות את הצבע, הגוון והגוון המדויקים של תשוקות הלב שלכם, ולא לדאוג כלל למספרי RGB – אלא רק לאופן שבו התמונה שלכם תודפס.

האם ניתן להדפיס תמונות RGB?

מבחינה טכנית, לא – יש להמיר תחילה את ה-RGB למצב CMYK; על ידך, על-ידך, על-ידי המדפסת הביתית שלך או על-ידי חברת הדפוס שאליה אתה שולח אותה. טכניקה חדשה וחדשנית מפותחת להדפסה באמצעות תהליך RGB, אך היא אינה זמינה באופן נרחב (וכנראה יקרה).

באיזה תבניות קובץ כדאי להשתמש והן הטובות ביותר עבור RGB?

PNG הוא הפורמט הטוב ביותר עבור תמונות RGB 

מכיוון שהוא מאפשר מיליוני צבעים, רקע שקוף, תואם לרוב המערכות לתצוגה דיגיטלית, ויש לו גודל קובץ קטן.

JPG או JPEG הוא גם פורמט מצוין עבור תמונות RGB. 

תואם אוניברסלית ופורמט התמונה הפופולרי ביותר. זה מאפשר מגוון של הגדרות דחיסה עבור גדלי קבצים קטנים יותר.

יש להשתמש ב- GIF אם התמונה שלך מונפשת, 

או שאתה מחפש את גודל הקובץ הקטן ביותר האפשרי. הדחיסה יכולה לשנות את המראה מכיוון שהיא מפחיתה באופן דרסטי את הצבעים, בהתאם להגדרות.

PSD (Adobe Photoshop) הוא תבנית הקובץ הסטנדרטית לגרפיקה בפורמט RGB. אתה יכול להמיר כמעט לכל מרחב צבע ופורמט עבור כל פלטפורמה או מדיה.

באילו תבניות קובץ מומלץ להשתמש והן הטובות ביותר עבור CMYK?

AI (Adobe Illustrator) הוא פורמט הקובץ הסטנדרטי עבור תמונות CMYK. 

זוהי תוכנית וקטורית ולכן אין בעיות עם פתרון או שינוי גודל גרפיקה. פתיחת קובץ חדש היא ברירת המחדל של CMYK.

EPS הוא פורמט נהדר עבור CMYK 

מכיוון שיש לו את כל היתרונות של סוג קובץ וקטורי אך הוא תואם לתוכניות וקטוריות אחרות. יש לו גם דחיסה נהדרת עבור גדלי קבצים קטנים יותר.

PDF הוא תקן נוסף ונהדר עבור קבצי CMYK. 

יש לו אפשרויות רבות לשמירה, סוג קובץ ודחיסה. הוא שומר מפות סיביות, וקטורים וקבצים משולבים. יש לו גם מנוע דחיסה חזק, רק תיזהר. ייתכן שתרצה לבדוק כמה מהגדרות השמירה כדי להכיר.

רוצים ליצור פלטת צבעים מדהימה שמתאימה בול לצרכים שלכם?

קבלו אפליקצייה וובית אונליין שמבצעת יצירת פלטת צבעים לפי מילות מפתח של פרויקט, אפשרויות עריכה בפיגמה, מחולל פלטת צבעים,

יצירת פלטת צבעים מתמונה, בדיקת קונטרסט לתמונה, גופנים שמתאימים לצבע הנבחר ועוד המון הפתעות, כלי מדהים שיכול לעזור ולתת ערך מוסף לפרויקט שלכם.

עם אפשרות העתקת מספר\קוד הצבע לצורכי עבודה 

ולשימוש בתוכנות עיצוב או לבניית אתרים בוורדפרס או וויקס או לכל פרויקט עיצובי אחר הדורש שימוש בפלטות צבעים מוגדרות