משמעות הצבעים

מהי משמעותם של צבעים? בעמוד זה, נחקור את המשמעויות השונות מאחורי משפחות צבעים שונות, ואפילו ניתן דוגמאות מה הם השימושים הפרקטיים של צבעים ספציפיים.

תוכן עניינים

צבעים צבעים! העולם מלא בצבעים!

מה ניתן לעשות איתם? וואוו כל כך הרבה דברים יפים וצבעוניים כדי לצבוע את העולם שלנו בשמחה! איפה משתמשים בצבעים?

בדרכים, בכבישים, בטבע, באופנה, בעולמות השיווק, העיצוב, צבעוניות בעיצוב גרפי הפיתוח, בעולם המיתוג, בעיצוב אתרים, בעיצוב בתים, בצבעים לעיצוב פנים , בצביעת קירות ובעצם במה לא?

יש שיגידו, שצבע הוא אחד הדברים הכי סובייקטיביים בעולם העיצוב. צבע יכול לעורר תגובות שונות אצל אנשים שונים. 

בין היתר, עקב אסוציאציות שונות, או אפילו עקב העדפה אישית. תאוריית הצבעים, היא מדע בפני עצמו, שיש אנשים שממש בונים עליו קריירה והופכים להיות יועצי צבע, 

או יועצי מותג המתמחים בצבעים. כשאנחנו יודעים איזה אפקט צבע מסוים יכול לעורר (לפחות עבור כמות גדולה מספיק של אנשים), אנחנו יכולים לתרום המון למותג וללקוחות שלנו

נושא הצבעים הוא נושא שאפשר לדבר עליו רבות ולחקור אותו לעומק, צבע יכול להשפיע על כל אדם בקטע פסיכולוגי. 

לפעמים, שינוי גוון קל יכול לעורר תגובה שונה לחלוטין מהקודמת. 

למה זה כל צבע מעורר אצלינו משהו אחר? זה דברים של חקר המוח, יש שיגידו ששינוי קל ביותר בצבע יכול לנגן על דברים שאנשים כלל לא ערים להם, בתוך הלא-מודע שלהם. 

וזה בהחלט הגיוני. בעמוד זה, נדון במשמעויות השונות של משפחות צבעים, ונדגים כיצד משתמשים בצבעים השונים המשתייכים אליהן.

משפחת הצבעים החמים

במשפחת הצבעים החמים יש לנו את הצבעים האדומים, הכתומים והצהובים – וכל מיני ווריציאציות של אותם צבעים. 

ווריאציות? צבעי אש, צבעי סתיו, צבעי שקיעה וזריחה. מדובר בצבעים מלאי אנרגיה, לוהטים, מלאי תשוקה ויש הרואים בהם כחיוביים.  (מאוד תלוי כאמור, בהקשר פסיכולוגי). 

אדום וצהוב הינם צבעי בסיס, כאשר כתום נופל ביניהם (כפי שניתן לראות בתמונה, ועל פי כן הוא צבע משני). 

המשמעות היא, שכל הצבעים החמים, הם באמת צבעים חמים, ואינם נוצרים כדרך חיבור צבע חם עם צבע קר.

שימושים בצבעים חמים:

ניתן להשתמש בצבעים ממשפחת הצבעים החמים, על מנת להנחיל (ליצירה / מותג שלנו) ערכים של תשוקה, שמחה, התלהבות ואנרגיה.

צבעים חמים

משפחת הצבעים הקרים

משפחת הצבעים הקרים כוללת את הצבע הירוק, הכחול והסגול. הצבעים הקרים נחשבים למעודנים יותר, ביחס לחמים. מדובר על צבעי הלילה, המים, הטבע והם נוטים להיחשב כמרגיעים ומשרי שלווה, אם כי קצת יותר מופנמים. כחול הוא צבע הבסיס היחידי במשפחה זו, כאשר שאר הצבעים נוצרים מערבוב עם צבע ממשפחת הצבעים החמה. 

שימושים בצבעים קרים:

ניתן להשתמש בצבעים קרים על מנת לעורר תחושת רוגע או מקצועיות.
צבעים קרים

משפחת הצבעים הניטרליים

צבעים ניטרליים יכולים לשמש כמעין רקע בעיצוב. משלבים אותם, תכופות, עם צבעי דגש בהירים יותר. ניתן להשתמש בהם גם כצבעים בפני עצמם, וליצור שכבות מתוחכמות של עיצוב.

שימושים בצבעים קרים:

ניתן להשתמש בצבעים ניטרליים על מנת להעביר תחושת ניטרליות, הבנה וכרקע לעיצובים שונים.
צבעים קרים

רוצים ליצור פלטת צבעים מדהימה שמתאימה בול לצרכים שלכם?

קבלו אפליקצייה וובית אונליין שמבצעת יצירת פלטת צבעים לפי מילות מפתח של פרויקט, אפשרויות עריכה בפיגמה, מחולל פלטת צבעים,

יצירת פלטת צבעים מתמונה, בדיקת קונטרסט לתמונה, גופנים שמתאימים לצבע הנבחר ועוד המון הפתעות, כלי מדהים שיכול לעזור ולתת ערך מוסף לפרויקט שלכם.

עם אפשרות העתקת מספר\קוד הצבע לצורכי עבודה 

ולשימוש בתוכנות עיצוב או לבניית אתרים בוורדפרס או וויקס או לכל פרויקט עיצובי אחר הדורש שימוש בפלטות צבעים מוגדרות 

משמעות כל צבע וצבע

אדום | Red

משמעות צבע אדום

כתום | Orange

משמעות צבע כתום

צהוב | Yellow

משמעות צבע צהוב

ירוק | Green

משמעות צבע ירוק

טורקיז | Turquoise

משמעות צבע טורקיז

כחול | Blue

משמעות צבע כחול

סגול | Purple

משמעות צבע סגול

ורוד | Pink

משמעות צבע ורוד

חום | Brown

משמעות צבע חום

שחור | Black

משמעות צבע שחור

אפור | Gray

משמעות צבע אפור

לבן | White

משמעות צבע לבן

הצבע האדום (צבע בסיס):

 

הצבע האדום, הוא צבע חם. יש המקשרים אותו לאש, אלימות, מלחמה, אהבה ותשוקה. מבחינה היסטורית, יש אשר קישרו אותו עם השטן ועם הקופידון. לעתים, לצבע אדום השפעה פיזיולוגית של ממש. יש שמצאו כי הוא יכול להעלות לחץ דם ומדדים אחרים במערכת. יש שמצאו כי הצבע האדום יכול לשפר תהליכים מטבוליים (חילוף חומרים, גם זה קשור לאש).

ניתן לקשר את הצבע האדום עם כעס. ניתן לקשר את הצבע האדום גם לדברים חשובים (כמו לדוגמה, תמרור עצור, או שטיח אדום באירועים יוקרתיים). האדום יכול לסמן סכנה (כאמור, תמרורים, וגם – תוויות חשובות על מוצרי מזון).  לכל תרבות יש את האסוציאציה שלה עבור הצבע האדום. בסין, לדוגמה, האדום מסמל שגשוג ושמחה. האדום משמש למשיכת מזל טוב. בתרבויות אחרות, ישנן כלות אשר עונדות צבע אדום בימי חתונתן. ועם זאת, בדרום אפריקה, האדום הוא צבא האבל. יש המקשרים את הצבע האדום עם קמפיינים להעלאת המודעות לאיידס (באפריקה). יש המקשרים אדום עם קומוניזם. בזרמים מסוימים של השמאניזם, האדום מסמל אמונה. ובכך ניתן לראות, גם צבע "פשוט ובסיסי", יכול להתקבל אחרת על בסיס הקשרו.

שימושים לצבע אדום:

הצבע האדום יכול להיות מאוד שימושי, חזק ועוצמתי כצבע מדגיש. ועם זאת, יש כזה דבר "יותר מדי אדום", במיוחד אם "זורקים אותו" ללא אבחנה והבחנה, על כל העיצוב – ועוד בצורתו הבסיסית. מדובר בצבע שיכול להתאים למסרים של עוצמה או תשוקה. ניתן להשתמש באדום לכל מיני מצבים, כאשר אדום בהיר יותר יכול להיחשב כאנרגטי יותר, ואדום כהה יותר יכול להיתפש כעוצמתי ואלגנטי יותר.

הצבע הכתום (צבע משני):

הצבע הכתום הוא צבע אנרגטי וחיוני. 

כשהכתום בגוון דהוי, הוא מהדהד אדמה וסתיו. מה שגורם לרובינו לאסוציאציה של חילופי עונות, וחילופי עונות זה דבר שגורם לרובינו להרגיש תנועה ושינוי. 

כתום מיוחס גם ליצירתיות (ולצ'אקרת המין, המקושרת עם יצירתיות בקלות).

שימושים לצבע כתום:
מי שרוצה למשוך תשומת לב לעיצוב, אך באופן מעודן ועדין יותר ביחס לאדום, יעשה שימוש בצבע הכתום. הכתום הוא חברותי ומזמין, מושך תשומת לב – אך באופן פחות ישיר.

הצבע הצהוב (צבע בסיסי):

צהוב נחשב לאחד הצבעים הבהירים והאנרגטיים, מבין משפחת הצבעים החמים. הצהוב מהדהד שמחה וקרן שמש. 

יש המייחסים משמעויות שליליות לצהוב, אם כי זה תלוי הקשר תרבותי. (לדוגמה, בצבא).ניתן לקשר צהוב לסכנה, אך לא בהכרח באותה עוצמה כפי שניתן אדום. 

משמעויות הצבא משתנות מהקשר תרבותי אחד למשנהו.

שימושים בצבע צהוב:

צהוב הוא צבע טריקי. יש המקשרים אותו לפחדנות ולמרמה (כאמור, בהתאם להקשר תרבותי), 

ויש המקשרים אותו דווקא עם שמחה ואור שמש. ניתן לעשות שימוש בצבע הצהוב כאשר רוצים להנחיל מסרים של תקווה. 

ניתן לעשות שימוש בצבע הצהוב כאשר רוצים למשוך תשומת לב, או לסמן סכנה. הצהוב מתאים למצבים בהם רוצים להדגיש משהו, אך באופן מעודן יחסית לצבע האדום.

הצהוב יכול לסמן שמחה ומצב רוח. צהוב עדין יותר יכול להתאים לעיצובים ניטרליים מבחינה מגדרית. 

כך שניתן לעשות בהם שימוש עבור מוצרי תינוקות וילדים קטנים, כתחליף לוורוד או כחול. צהוב עדין יכול לשדר מסרים של שמחה "רגועה" יותר, ביחס לצהוב חזק. 

צהוב כהה וצהוב זהוב יכול להתאים כשרוצים לייצר מראה עתיק, ו/או כשרוצים להנחיל הרגשה של משהו נצחי או כזה אשר מחזיק מעמד לאורך עידנים.

הצבע הירוק (צבע משני):

ירוק הוא צבע מקורקע. יכול לסמן התחלות וצמיחה, ו/או חידוש ושפע. 

ירוק יכול לייצג גם משמעויות שליליות, תלוי בהקשר התרבותי (כמו חוסר ניסיון, או קנאה). 

לירוק איכויות דומות לכחול בתחום הרוגע והשלווה, ועם זאת מביא משהו מן האנרגיה של הצהוב המרכיב אותו. 

ירוק יכול להביא אפקט מאזן והרמוני, כמו גם יציב, כשמשלבים אותו בעיצובים.

 

שימושים בצבע ירוק:

ניתן להשתמש בירוק על מנת לסמל התחלה חדשה, צמיחה, חידוש ושפע. ניתן להשתמש בירוק על מנת להנחיל תחושה של איזון, הרמוניה ויציבות. 

הצבע הירוק יכול להתאים למסרים של עושר, יציבות, חידוש וטבע. 

ירוק בהיר יותר יכול להרגיש אנרגטי וחיוני יותר, כאשר ירוק זית יכול לייצג את עולם הטבע. ירוק כהה הוא היציב מכל הירוקים, ויכול לסמל עושר.

הצבע הכחול (צבע בסיס):

באנגלית, להיות כחול זה להיות עצוב. כחול יכול לייצב רוגע ואחריות. כחול בהיר יכול להדהד ריענון וחברותיות. כחול כהה יכול להדהד שלום ומשמעויות דתיות שונות (תלוי בתרבות).

 

שימושים בצבע כחול:

הצבע הכחול יכול להתאים למסרים שיש בהם דגש על רוגע ו/או אחריות. כחול בהיר יכול לסמל חברותיות וריענון. כחול כהה יכול לסמל חוזק ואמינות/עמידות. ניתן להשתמש בצבע הכחול על מנת לייצג שלווה, רוחניות ואפילו מסרים דתיים (בהקשרים תרבותיים מסוימים).

משמעותו של הצבע הכחול תנוע מכאן לכאן, בהתאם לגווניו. על כן, יש חשיבות לבחירת הגוון המתאים, על מנת לדייק את המסר שרוצים להעביר באמצעותו. כחול עדין יכול להרגיע. כחול בהיר יכול לסמן ריענון ואנרגטיות. כאשר כחול כהה יכול להתאים לאתרים תעשייתיים, או לעיצובים בהם רוצים להדגיש כוח ועמידות/אמינות (כמו מבנה חזק "ואמין" מבנית).

הצבע הסגול (צבע משני):

 

בעבר, הפיקו את הצבע הסגול מחלזונות והוא נחשב ליקר במיוחד. האצולה, המלוכה והעשירים היו אלו שלבשו אותו. סגול הינו שילוב של אדום וכחול, ומקבל מאיכויותיהם. יש המקשרים אותו ליצירתיות ולדמיון. סגול כהה מיוחס, לעתים קרובות, לעושר ומלוכה, כאשר סגול בהיר מהדהד רומנטיות (תלוי בהקשר).

 

שימושים בצבע סגול:

ניתן לעשות שימוש בצבע הסגול על מנת להנחיל ערכים של יצירתיות ודימיון. ניתן להשתמש בסגול כהה על מנת לשדר עושר ומלוכה. ניתן להשתמש בסגול בהיר (כמו לבנדר), על מנת לשדר מסרים רומנטיים. אם סגול כהה מקושר לעושר ו-"לוקסורי", אז סגור בהיר נחשב לרך יותר, ומיוחס לאביב ולרומנטיקה.

הצבע השחור:

 

שחור הוא הצבע החזק בניטרליים. משויך לכוח, אלגנטיות ופורמליות. בהקשרים אחרים, מקושר עם מוות, רשע ומסתורין.

 

שימושים בצבע שחור:

שחור יכול להתאים למסרים של אבל. אם כי, גם זה נתון להקשר תרבותי. ישנן תרבויות אשר מציינות אבל עם צבעים אחרים לחלוטין. ישנן תרבויות, אשר מציינות מרד, עם הצבע השחור. ישנן תרבויות בהן השחור מייצג את ליל כל הקודשים ואף את "הנסתר".

ניתן להשתמש בשחור כצבע טקסט, או כצבע "דגש". ניתן להשתמש בו לעיצובים פורצי דרך, ולעיצובים אלגנטיים. השחור יכול להתאים לעיצובים שמרניים או חדשניים ולא מסורתיים. השחור לרוב שמור לטיפוגרפיה ולחלקים פונקציונליים אחרים בעיצוב, לאור הניטרליות המיוחסת לו. ניתן לעשות שימוש בשחור על מנת להעביר מסר של תחכום ומסתורין.

 

הצבע הלבן:

 

הלבן יושב בקצה הנגדי של הספקטרום. כמו שחור, הלבן יכול לעבוד טוב עם כל צבע. לבן מקושר לטוהר, ניקיון ואיכויות טובות. הלבן יכול לשמש כצבע רקע, המעניק מקום ומרחב לצבעים אחרים בעיצוב.

 

שימושים בצבע לבן:

ניתן להשתמש בלבן כאשר רוצים להעביר מסר של טוהר, ניקיון וקודש. לבן יכול לסמן לילה חתונה (בתרבויות מסוימות). ניתן להשתמש בלבן על מנת לייצג את תעשיית הבריאות (נניח, רופאים, אחיות, רופאי שיניים וכו'). ניתן להשתמש בלבן על מנת להמחיש את ה-"טוב" של משהו. כמו לדוגמה, מלאך. ישנם מקומות בעולם (לדוגמה, במזרח), שהלבן מייצג מוות והלוויה.

ניתן להשתמש בלבן כצבע רקע נייטרלי. כמו דף במעבד תמלילים. הלבן נותן מקום לצבעים אחרים, להביע את קולם. הלבן יכול לשמש להבעת ניקיון ופשטות. הלבן יכול להתאים לעיצובים מינימליים. הלבן יכול להתאים למסרים של חורף או קיץ, בהתבסס על המוטיבים בעיצוב והצבעים המקיפים אותו.

הצבע האפור:

אפור, צבע ניטרלי. נחשב כצבע קר יחסית, בספקטרום. יש שיחשיבו אותו כמצוברח או מדכא. אפור בהיר יכול להחליף לבן בעיצובים מסוימים, ואפור כהה יכול להחליף שחור, גם כן, בהקשרים מסוימים. אפור נחשב לצבע שמרני ופורמלי, אך יכול להיות מודרני. תלוי בהקשר.

 

שימושים בצבע אפור:

ניתן להשתמש באפור על מנת להעביר מסר של מצב רוח ירוד או מדוכא. אפור בהיר יכול להחליף לבן בעיצובים מסוימים. אפור כהה יכול לעשות אותו הדבר עבור שחור. ניתן להשתמש באפור לעיצוב שמרניים ופורמליים, ו/או לעיצובים מודרניים. ניתן לעשות בו שימוש למסרי אבל. ניתן להשתמש בצבע האפור גם עבור עיצובים תאגידיים, כשרוצים לשים דגש על פורמליות ומקצועיות. האפור יכול להיות צבע מתוחכם להפליא.

 

הצבע החום:

חום מקושר לאדמה, עץ ואבן. מדובר בצבע טבעי, ניטרלי חם שכזה. יש המקשרים את החום למשהו שניתן לסמוך עליו, עמידות. בהקשרים מסוימים, השימוש בו יכול להיחשב לא מעניין. החום יכול להיות צבע רקע. ניתן להביא את החום על מנת לעודד חום ותחושות נעימות. חום כהה יכול להחליף שחור בעיצובים מסוימים.

שימושים בצבע חום:

ניתן להשתמש בחום כשרוצים להביע אלמנטים אדמתיים. מדובר בצבע טבעי וחם. ניתן להשתמש בו כשרוצים להביע משהו שניתן לסמוך עליו ולתת בו אמון, משהו שמחזיק לאורך זמן ובעל אלמנטים "אדמתיים". החום יכול לשמש כצבע רקע. ניתן לשלב אותו למרקמי עץ או אבן. ניתן להשתמש באפור על מנת לשדר חמימות ושלמות. חום כהה יכול להחליף שחור ברקע או בטקסט.

הצבע הורוד:

סביר להניח שאת מתייחסת לפלטת צבעים ורודה או לגוון כאל נקבה. אחרי הכל, גוונים של ורוד נקשרו עם ילדות קטנות וגוונים ורודים נקשרו עם סוכר ותבלינים. ורוד הוא צבעם של לבבות אהבה וחוט דנטלי של ממתקים, ולעתים קרובות הוא נתפס כגרסה העדינה והמתוקה יותר של אדום.

בעוד שאדום קשור לתשוקה, סכנה וכעס, גוונים שונים של ורוד נקשרו לשבריריות או לחולשה. במאמר זה נחקור כיצד להשתמש בצבעים של ורוד בעבודת העיצוב שלך, כמו גם בגוונים השונים של ורוד שאפשר לשאוב מהם.

שימוש בצבע ורוד:

וורוד כפלטת צבעים – הצבע הוורוד מזוהה עם ילדות קטנות, מתיקות, חמודות ורכות. ורוד נקשר לקסם נשי, תינוקות, פינוקים ממותקים, מסטיקים ופרחים עדינים.

השימוש בצבע הוורוד מייצג טיפול וטיפוח, קהילה, רוך, חברות, שלווה פנימית והרמוניה.

צבע בז' / שזוף:

הבז' מיוחד יחסית בספקטרום, שכן הוא יכול להיות חם או קר תלוי מה מקיף אותו. או לפחות, יכול לעשות רושם של קר או חם, בהתאם לצבעים המקיפים אותו. לבז' החום של החום והקרירות של הלבן. כמו חום, גם הבז' יכול להיראות לא מעניין, בהתאם להקשר. נחשב לצבע שמרני בחלק מקרים, ויש שבוחרים לשמור אותו לעיצובי רקע.

שימושים:

מדובר בצבע שיכול להתאים לרקע של עיצובים. צבע שכיח במיוחד ברקעים שיש להם מרקם של נייר. יש שיגידו כי מדובר בצבע עם אפקט די פחות על הרושם הסופי של העיצוב, כאשר מוקף בצבעים אחרים, עקב כך שהוא מושפע במיוחד מהצבעים הסובבים אותו.

צבע קרם ואייבורי:

קרם ואייבורי נחשבים לצבעים מתוחכמים. יש להם את החמימות של חום, והרבה מהקרירות של הלבן. צבעים שקטים, שיכולים לעורר תחושה של "היסטוריה". האייבורי נחשב לצבע שליו, עם משהו מהטוהר של הלבן, אף על פי שהוא חמים יותר (לתפישת המתבונן). אייבורי יכול להנחיל תחושה של אלגנטיות ורוגע. בשילוב עם צבעים אדמתיים כמו אפרסק או חום, אפשר שיהדהד איכות אדמתית גם כן. ניתן להשתמש בו על מנת להבהיר צבעים כהים, מבלי הניגודיות שתיווצר תוך השימוש בצבע הלבן.

 

שימושים:

ניתן לעשות שימוש בקרם ובאייבורי, כשרוצים לשדר חוויה של משהו "היסטורי". אייבורי יכול להביא עימו חלק מאיכויות הטוהר המיוחסות לצבע הלבן, אם כי באופן "חם" יותר יחסית לצבע הלבן. אייבורי יכול להנחיל סממנים של אלגנטיות ורוגע. כשמשלבים אותו עם צבעים אדמתיים כמו צבע אפרסק או צבע חום, אפשר שהוא ירגיש יותר אדמתי. ניתן להשתמש בו על מנת להבהיר צבעים כהים, מבלי הניגודיות החדה שיכולה להיווצר תוך השימוש בלבן טהור.

לסקירה על גוונים של צבעים שונים ומגוונים הכוללים את שמותיהם המקצעועיים המלאים מאות גוונים של צבעים וקודי HEX לדגימה