האם גם אתם תוהים כמה צבעים וגוונים יש בעולם?

התשבה הכי נכונה היא שאין סוף גוונים של צבעים בעולם!

הגעתם בדיוק למקום הנכון לחקור את צבעי היקום.

צבעים ויקום, ועוד הרבה דברים מעניינים, הם מה מאמר זה יעזור לך לחקור. תגלו מהם הצבעים, כמה צבעים יש ביקום, צבע היקום. דנו בהם בפירוט בהמשך.

מהם צבעים
לפני שנצלול לעולם הצבעים היפה ו"כמה צבעים יש ביקום?" בואו נגלה מהם בדיוק צבעים.

כמה גוונים של צבעים יש ביקום: המדריך הטוב ביותר שלך 2023

במילים הפשוטות ביותר, צבעים הם איכות של חומר ביחס לאור המוחזר על ידי האובייקט לתוך העיניים שלנו. הפיזיקה מתארת אותם כ"קרינה אלקטרומגנטית של טווח מסוים של אורכי גל הנראים לעין האנושית" (בריטניקה).

אורך הגל של האור משחק תפקיד מכריע באיזה צבע אנו רואים, והוא קובע את הצבע שבו האור יופיע.

אבל נשאלת השאלה, כמה צבעים יש ביקום?

מניפת צבעים - כמה גונים של צבע קיימים
מניפת צבעים – כמה גונים של צבע קיימים

כמה צבעים יש ביקום

התשובה הטובה ביותר לשאלה "כמה צבעים יש ביקום?" היא אינסוף.

מדענים, ופסיכולוגים, הרכינו את ראשיהם, מנסים למצוא תשובה מדויקת לשאלה, "כמה צבעים יש ביקום?" עם הזמן הם המציאו את התשובה שיש כמעט 10 מיליון צבעים ביקום. אבל למה זה?

הסיבה לכך היא שאנו יכולים לראות כ-1000 גוונים של צבעים בהירים-כהים, כ-100 גוונים של צבעי אדום-ירוק וכ-100 גוונים של צבעים צהובים-כחולים, בתנאי צפייה אחד.

אז, אנו מקבלים 100 x 100 x 1000 = 10,000,000; שזה 10 מיליון.

אבל, זה לא כל כך פשוט. מראה הצבע מושפע במידה רבה מתנאי הצפייה, כמו התאורה או הצבעים האחרים בחדר.

למעשה, יש הרבה מחקרים שמראים שלגברים ולנשים יש למעשה הבדלים במוח שגורמים להבדלים בתפיסת הצבעים. ליקויי ראייה יכולים גם להיות גורם מרכזי כאן, יחד עם גורמים רבים נוספים.

 

רוצים ליצור פלטת צבעים?

אז זה עושה את מספר הצבעים:

10 מיליון צבעים x 10 מיליון רמות תאורה x 10 מיליון צבעים מסביב x 6 מיליארד אנשים בעולם x 3 מצבי צפייה = 18,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000

זהו מספר עצום, מה שהופך את התשובה האמיתית לשאלה "כמה צבעים יש ביקום?" להיות "אינסופית" אחרי הכל.

מדוע אנו מציינים רק כמה כאשר יש לנו מספר אינסופי של צבעים

מדוע אנו יודעים שם של צבעים מעטים בלבד גם לאחר שמצאנו את התשובה לשאלה "כמה צבעים יש ביקום"?

חוקרים מציעים לנו לתת שם לצבעים של דברים שאנחנו רוצים לדבר עליהם, 11 הצבעים העיקריים שאנחנו מדברים עליהם ומסתדרים איתם: שחור, לבן, אדום, ירוק, צהוב, כחול, חום, כתום, ורוד, סגול ואפור; באנגלית אמריקאית, אבל למה כן?

עובדה מעניינת היא שבעוד שבאנגלית יש 11 מילים שכולם מכירים, להרבה יותר שפות ותרבויות יש קבוצה שונה של צבעים תחת הקטגוריה של "צבעים נפוצים!.!.!".
לתרבויות לא מתועשות יש בדרך כלל מספר קטן יותר של שמות לצבעים המוכרים על ידי כולם מאשר תרבויות מתועשות.

גוונים של צבע בטבע - כמה גונים של צבע קיימים
גוונים של צבע בטבע – כמה גונים של צבע קיימים

העין האנושית מכילה פוטורצפטורים של תאי חרוט, המוטבעים בגומה המרכזית הקטנה של הרשתית המכוונת להגיב לאורכי גל המפוזרים בתוך 3 אזורים, עם חלבוני פיגמנט מיוחדים.

ניתן להפיק את כל הצבעים של ספקטרום האור הנראה על ידי הוספה או חיסור של שילובים שונים של שלושת צבעי היסוד שהם – אדום, ירוק וכחול.

בני אדם יכולים לראות רק שבריר מטווח התדרים של האור ואורכי הגל שלהם, הנקראים הספקטרום האלקטרומגנטי. "תאי החרוט" בעינינו קולטים אורכי גל של אור שנראים בערך אדום, ירוק וכחול.

ואף על פי שיש מספר אינסופי של צבעים הנראים לעין האנושית, צבעי יסוד אלה הם המקור של כולם. אנו רואים צבע מאחר שהעיניים שלנו מפרידות אור לבן בהתבסס על שלושת סוגי הצבעים האלה, והמוחות שלנו מרכיבים צבע מהמידע הזה.

איזה צבע הוא היקום
מכיוון שצללנו עמוק לתוך השאלה "כמה צבעים יש ביקום?" בואו עכשיו להתעמק בנושא הצבע של היקום.

האם הסתכלתם למעלה על שמי הלילה וחשבתם שהיקום הוא ים בלתי נגמר של שחורות. תן לי להבהיר את זה קודם; היקום אינו בצבע שחור.

"שחור הוא לא צבע; זה פשוט היעדר אור הניתן לגילוי", אמר איוון בלדרי, פרופסור באוניברסיטת ג'ון מורס בליברפול.

כמה צבעים יש ביקום

עובדה משעשעת: כשמדעני האבל מצלמים תמונות של החלל, הם משתמשים במסננים כדי לרשום אורכי גל ספציפיים של אור דרך טלסקופ החלל האבל. הם לוקחים את זה רק בשחור לבן ומאוחר יותר מוסיפים את צבעי היסוד כדי לצבוע את החשיפות שנלקחו דרך מסננים אלה.

ספקטרום קוסמי
הספקטרום הקומי "מייצג את סך כל האנרגיה ביקום הנפלטת באורכי גל אופטיים שונים של אור", כתבו בלדרי וקרל גלזברוק. לספקטרום הקוסמי יש אור אולטרה סגול וכחול באור האדום השמאלי מימין, וקשת הצבעים הזו עזרה להם להבין את הצבע הממוצע של היקום.

כוכבים וגלקסיות פולטים גלים של קרינה אלקטרומגנטית. החלק היחיד של הקרינה האלקטרומגנטית, במונחים של טווח אורכי הגל שהעין הבלתי יכולה לראות הוא "האור הנראה". ניתן להשתמש במדידת הבהירות ואורכי הגל של האור שהכוכב או הגלקסיה פולטים כדי לקבוע את צבע הכוכב או הגלקסיה.

המרת צבע
לדברי איוון בלדרי, חוקרים עשו שימוש בתוכנת מחשב תואמת צבעים כדי להפוך את הספקטרום הקוסמי לגלוי לעיניים אנושיות. מה שהוביל לכך שהצוות קבע שהצבע הממוצע של היקום הוא גוון בז' שאינו רחוק מדי מהלבן.

הם קוראים לזה "לאטה קוסמית" מכיוון ש"לאטה" היא איטלקית עבור "חלב" וגם "לאטאו" פירושו "חלבי", בדומה למונח האיטלקי לשביל החלב, "Via Lattea", והם נהנו מהעובדה שצבע שביל החלב דומה לצבע של לאטה.

גוונים של צבע בטבע בציפורים ובבעלי חיים - כמה גונים של צבע קיימים
גוונים של צבע בטבע בציפורים ובבעלי חיים – כמה גונים של צבע קיימים

נקודה שיש לציין היא: זה לא טורקיז, כפי שבלדרי וקרל גלזברוק חשבו לראשונה.

הם קבעו זאת על ידי שילוב אור מיותר מ-200,000 גלקסיות בטווח של 2 מיליארד שנות אור מכדור הארץ. נתונים אלה הגיעו מסקר ההסחה לאדום של גלקסיית 2dF האוסטרלית במצפה האנגלו-אוסטרלי בניו סאות' ויילס, אוסטרליה, אשר מגביל את היסטוריית היווצרות הכוכבים הקוסמית מהספקטרום הקוסמי.

אם כי נקודה שיש לציין היא שמכיוון שכוכבים אלה היו "בהירים" יותר בעבר, צבע היקום משתנה עם הזמן.

מה היה הצבע הראשון ביקום
כמה צבעים יש ביקום? היקום רוחץ בים האור, אפילו יש לו צבעים שאינם נראים לעינינו.

היקום התחיל עם בריאת העולם בבראשית. "בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הראץ והארת הייתה תוהו ובוהו וחושך על פני תהום" ( בראשית, א, א')

גוונים של צבע בטבע בכוכבים ובשמיים - כמה גונים של צבע קיימים
גוונים של צבע בטבע בכוכבים ובשמיים – כמה גונים של צבע קיימים

צבע כוכבי היקום

צבע הכוכבים שניתן לראות בעת שכיבה תחת שמי הלילה שונה בטמפרטורות פני השטח השונות של כוכבים שונים ותלוי בעיקר בהרכבם ובטמפרטורה שלהם.

כוכבים קיימים במגוון צבעים, הם: אדום, כתום, צהוב, ירוק, לבן וכחול כאשר כוכבים אדומים הם הקרירים ביותר, כוכבים צהובים הם חמים וכוכבים כחולים הם החמים ביותר, ואילו כוכבים כחולים נוטים להיות הבהירים ביותר, ואילו כוכבים אדומים הם העמומים ביותר.

בחימום, אלמנטים שונים מקרינים קרינה באורכי גל שונים. באופן דומה, בכוכבים, יסודות קורט שונים הם המרכיבים אותו. הצבע שאנו רואים הוא השילוב של אורכי הגל האלקטרומגנטיים השונים האלה, שנקראים עקומת פלאנק.

אבל כאשר משלבים את הצבעים השונים של הספקטרום, הם נראים לבנים לעין בלתי. זה גורם לצבע הנראה לעין של הכוכב להיראות בהיר יותר מהמקום שבו אורך הגל השיא של הכוכב נופל על ספקטרום הצבעים. לדוגמה, השמש נראית לבנה, אך אורך הגל שלה מתאים לחלק הירוק של הספקטרום.

אני מקווה שזה ענה על השאלה "כמה צבעים יש ביקום?" וגם כל כך הרבה יותר על צבע היקום וכוכבים שונים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *